- XDM1000/5
Amplifier
5-Channel Class D Car / Marine System Amplifier, 100 W x 4 @ 2 Ω + 600 W x 1 @ 2 Ω - 14.4V
The XDM1000/5 delivers up to 1000 W of clean power and is ideal for an audiophile-grade, subwoofer + four satellite system. With this potent powerhouse, you can drive two pairs of quality component speaker systems with plenty of clean power (75 W x 4 @ 4 Ω), while also generating a stout 600 W of power for a subwoofer system. The technology that makes this much power possible in such a small chassis is our high-speed NexD™ switching amplifier design.
The XDM1000/5 includes a 12 dB / octave high-pass filter for one main channel pair, a 12 dB octave high-pass or bandpass filter for the other main channel pair, plus a variable slope low-pass filter for its subwoofer channel. All three filters offer continuously variable cutoff frequency selection from 50-500 Hz. This amplifier's filters can also be configured as a true 3-way crossover, with a low-pass filter for the subwoofer channel, a bandpass filter on Ch. 3 & 4, and a high-pass filter on Ch. 1 & 2. An "x10" multiplier switch on the Ch. 1 & 2 high-pass filter allows its cutoff frequency to be adjusted from 50-500 Hz or 500-5000 Hz. With the addition of an optional HD-RLC or MHD-RLC (water-resistant) remote level controller (each sold separately), you have the ability to adjust the level of all amplifier channels or just the subwoofer channel directly from the driver's seat or helm.
- Frequency Response (Main Channels): 12 Hz - 22 kHz (+0, -1 dB)
- Frequency Response (Subwoofer Channel): 10 Hz - 1 kHz (+0, -1 dB)
- S/N Ratio, referred to highest rated power (Main Channels): > 104 dB below rated power (A-weighted, 20 Hz - 20 kHz noise bandwidth)
- S/N Ratio, referred to 1 W: > 84 dB (A-weighted, 20 Hz - 20 kHz noise bandwidth)
- Damping Factor @ 4 Ω: > 150 / 50 Hz
- Damping Factor @ 2 Ω: > 75 / 50 Hz
- THD+N @ Rated Power (Main Channels): < 1% @ 2 Ω per Ch.
- THD+N @ Rated Power (Subwoofer Channels): < 1% @ 2 Ω per Ch.
- Input Voltage Range @ RCA Inputs: 200 mV - 4 V RMS
- Min. Copper Power / Ground Wire Gauge: 4 AWG wire
- Fuse Rating: 80 A (AFS, AGU or MaxiFuse™)